Auricularia
Bez auricularie, ktorá rastie na celom svete na listnatých stromoch, si ázijskú kuchyňu nemožno predstaviť. Za svoje slovenské meno Judášovo ucho vďačí auricularia kresťanskému výkladu, podľa ktorého sa Judáš, zradca Ježiša, obesil na kmeni bazy, na ktorom neskôr začali rásť huby tvaru ušnice. Dôležitejšie ako meno, vzhľad a legendy vzťahujúce sa k tejto hube sú pre mykoterapeuta látky, ktoré obsahuje a to, aké majú medicinálne účinky.
Stručný profil:
Auricularia (Auricularia polytricha, uchovec bazový, Judášovo ucho, v Ázii je nazývaná Yung ngo, Kikurage, Mokurage, v anglickom jazyku wood ear mushroom) je drevokazná jedlá huba. Plodnice Auricularie rastú hlavne na kmeňoch a pňoch listnatých stromov (javory, duby, jasene, bazy) a vytvárajú trsy. Je možné nájsť ich po celý rok, teda aj v zime, pokiaľ nie je obzvlášť krutá. Auricularia dostala svoje meno podľa svojho tvaru a konzistencie. Pripomína totiž ľudské ucho, ušnicu. Plodnica má totiž želatínovú, pružnú, gumovitú štruktúru, na povrchu môže mať aj jemné chĺpky. Farba plodníc je v rôznych odtieňoch hnedej. Auricularia je veľmi často pridávaná do ázijských jedál. Nemá výraznú hubovú chuť, ani vôňu, ale jedlu dodáva svojou konzistenciou ďalší rozmer, tj. jemné prasknutie.
Auricularia však nie je len vyhľadávanou potravinou, ale hlavne liečivým prostriedkom, s ktorého pomocou rieši, napr. tradičná čínska medicína, rôzne zdravotné ťažkosti. Zápisky, ktoré dokladujú využitie Auricularie a jej cielené pestovanie, sa datujú do doby 600 n. l. tradičnej čínskej medicíny. Sú dokumenty, ktoré popisujú jej cielené pestovanie už v od roku 600 n. l. Vedecky Auriculariu popísal a zaradil v roku 1789 J. B. F. Bulliard, pomenoval ju ako Tremella auricula-judae. Až v roku 1897 bola Auricularia premenovaná a zaradená do rodu Auriculariaceae. Toto urobil rakúsky botanik R. Wettstein.
Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.
Text: MycoMedica