Reishi (extrakt)
Jiné názvy:
Stručný profil:
Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokôrovka lesklá, Ling zhi, „božská huba nesmrteľnosti“) je drevokaznou chorošovitou hubou, ktorá pochádza z Ázie. Patrí do obrovskej čeľade lesklokôrovitých, ktorá zahŕňa viac ako 210 rôznych druhov lesklokôroviek. Klobúk Reishi je polkruhovitý alebo vejárovitý. Je preň typické, že je lesklý, pôsobí, ako keby bol nalakovaný. Od tohto faktu je taktiež odvodené jej české/slovenské meno. Reishi rastie hlavne na poranených živých alebo odumretých stromoch a ich pňoch. Najčastejšie sa dá najsť na listnatých stromoch, ako sú duby a buky. Vo voľnej prírode sa Reishi vyskytuje už len veľmi málo, ale keďže je to huba, po ktorej je veľký dopyt, je pestovaná vo veľkom objeme aj komerčne v pestovateľských sadbách. Kultivovanie a umelé pestovanie huby sa datuje do obdobia okolo roku 1970. Pre takéto pestovanie je nutné nájsť vhodný substrát, aby si huba zachovávala svoje zloženie a bola zdrojom biologicky aktívnych látok, ktoré pomáhajú nášmu organizmu. To sa podarilo, takže aj v pestovateľských sadbách vypestované huby sú plnohodnotnou náhradou tých voľne pestovaných. Vďaka tomuto pestovaniu je tiež lepšie možné využiť aj jednotlivé vývojové štádia Reishi, tj. zrelé huby, mycéliá, spóry atď.
V každom štádiu môže mať totiž huba trochu iné zloženie, niektorých zložiek viac a iných menej. Aj keď pred viac ako 2000 rokmi nebolo známe zloženie Reishi, využívali ju obyvatelia Ázie na liečenie mnohých zdravotných ťažkostí. Vďaka svojim účinkom dostala vtedy priezvisko huba nesmrteľnosti. O jej účinkoch a vplyve na zdravie človeka a jej využití existuje rad historických písaných prameňov. Reishi je spomínaná aj v „herbári“ Shen Nong Ben Cao Jing, ktorý je datovaný do doby vládnutia východnej dynastie Han, tj. do obdobia 25−220 n. l. Táto kniha bola pribežne aktualizovaná a doplňaná tak, že do seba inkorporovala ďalšie objavené možnosti využitia Reishi. Písomné zmienky týkajúce sa Reishi sú samozrejme k dispozícii aj v ďalších textoch, napr. Ben Cao Gang Mu. „Západný“ svet „objavil“ Reishi až v roku 1781, kedy bola popísaná Williamom Curtisom. Súčasná medicína však hubu stále prehliada a ignoruje, ale aj to sa postupne mení a od cca 60. rokov 20. storočia sa vykonáva množstvo pokusov, výskumov aj klinických štúdií, ktoré potvrdzujú to, čo poznali ľudia už pred tisícročiami. Odhalila sa teda schopnosť Reishi modulovať aktivitu imunitného systému, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti rozvoju civilizačných chorôb atď. Tomuto sa budeme venovať v ďalšom texte.
Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.